اتصالات پنوماتیک

اتصالات پنوماتیک

اتصالات پنوماتیک قطعاتی هستند که برای اتصال لوله ها و شیلنگ ها به یکدیگر استفاده می شوند. در مقایسه با اتصالات هیدرولیک، اتصالات پنوماتیک به طور معمول توسط مهر و موم های محکم تر به فشارهای پایین تر نیاز دارند. آنها اغلب در سیستم های کنترل پنوماتیک و ابزار دقیق استفاده می شوند.

اتصالات پنوماتیک

تشخیص اینکه چه نوع لوله هایی در سیستم وجود دارند که اتصالات باید به آن ها متصل شوند مهم است.  برای مثال شیلنگ ها لوله های انعطاف پذیری هستند که دارای لایه های متفاوتی هستند و از مواد مختلف ساخته شده اند. اتصالات پنوماتیک به شیلنگ ها معمولاً دائمی نیستند، زیرا شیلنگ ها به دلیل فرسایش بالایی که دارند اغلب به موقع و در مدت زمان کوتاه تعویض می شوند. لوله ها اما برعکس شیلنگ ها سفت و سخت هستند که از یک ماده جامد ساخته شده اند. بطور کلی لوله ها با ابعاد قطر داخلی آنها تعریف می شوند.

انواع اتصالات پنوماتیک

نمونه هایی از انواع اتصالات پنوماتیک

 اتصالات پنوماتیک بر اساس نوع اتصال و عملکردی که انجام می دهد از هم متمایز می شوند و همچنین اتصالات پنوماتیک از طریق چندین روش اتصال مختلف متصل می شوند که هرکدام دارای امکانات و مزایای خاص خود هستند برای مثال:

 اتصالات فشرده سازی

 شامل انواع اتصالات است که از نیروی فشاری برای وصل شدن لوله به اتصالات پنوماتیک استفاده می کند. اتصالات فشرده سازی استاندارد از واشر فلزی، حلقه یا فرول استفاده می کنند که از طریق فشرده سازی، مهر و موم را بر روی لوله تشکیل می دهند. فشرده سازی به طور معمول با محکم کردن مهره بر روی اتصالات روی لوله و فرول، ساخته می شود. اتصالات فشرده سازی استاندارد نیازی به ابزار برای مونتاژ ندارند، و کار را برای نصب سریع آنها در مکان مناسب راحت می کند.

اتصال پنوماتیک نیشی (Bite-type)

نوعی از اتصال فشاری با یک فرول تیز است که در هنگام فشرده شدن لوله یا شیلنگ به اصطلاح به آن “نیش می زند” و مهر و موم کردن را فراهم می کند. اتصالات از نوع نیش مانند اتصالات پنوماتیک فشاری استاندارد، نیازی به ابزار خاصی برای مونتاژ ندارند، اما اتصال فشار قوی تری دارند.

اتصالات کریمپ (Crimp)

اتصالات Crimp برای وصل کردن شلنگ بر قسمت انتهایی لوله استفاده می شود که این اتصال توسط آستین پنوماتیک، حلقه یا سوکت قلاب صورت میگیرد. این اتصال به طور معمول برای شکل گرفتن به ابزار و ماشین آلات پرس کننده نیاز دارد.

جهت مشاهده این محصول به صفحه اتصالات پنوماتیک مکث ژانتی مراجعه نمایید.